Διεθνής Μαθηματικός Διαγωνισμός “Καγκουρό 2024”

Ο δημοφιλής Διεθνής Μαθηματικός Διαγωνισμός «Καγκουρό» είναι ο μεγαλύτερος εκπαιδευτικός διασκεδαστικός διαγωνισμός στον κόσμο, με συμμετοχή πάνω από 6,5 εκατομμύρια μαθητών από 94 χώρες, μεταξύ των οποίων και η Ελλάδα. Στην χώρα μας διενεργείται από την «Καγκουρό Ελλάς» που είναι μέλος του Διεθνούς Οργανισμού Kangourou Sans Frontières (Καγκουρό Χωρίς Σύνορα).
Το ακαδημαϊκό έτος 2023-24 ο διαγωνισμός προγραμματίζεται να γίνει το Σάββατο 30 Μαρτίου 2024, από τις 9:00 – 10:30 το πρωί.

Οι ενδιαφερόμενοι μαθητές κάνουν εγγραφή απευθείας στα Κέντρα Εξέτασης. Καταληκτική ημερομηνία εγγραφής είναι η Παρασκευή 9 Μαρτίου 2024. Περισσότερες πληροφορίες θα βρείτε στο έντυπο της προκήρυξης του Διαγωνισμού που ακολουθεί.