You are currently viewing Δημιουργική δράση για την ανάδειξη πολιτισμικών μνημείων

Δημιουργική δράση για την ανάδειξη πολιτισμικών μνημείων

Η Περιβαλλοντική και πολιτιστική ομάδα μαθητών του 4ου Γυμνασίου Αμαρουσίου, που συμμετέχει στο πρόγραμμα : «Μνημείο και Περιβάλλον: Καλλιτεχνική Αποτύπωση. Παιχνίδι με το Μύθο και την Ιστορία» , με συντονίστρια τη Δρ Στέλλα Μουζακιώτου και συμμετέχουσα τη διευθύντρια του σχολείου, κα Άννα Χαρίση, πραγματοποίησε δράση (1/4/2024), με στόχο την “ένδυση ” όλων των βιβλίων ύλης των 9 τμημάτων του Γυμνασίου με εικόνες εμπνευσμένες από  Πολιτισμικά Μνημεία και τουριστικούς προορισμούς που αποτελούν σημαντικό τμήμα της Πολιτιστικής μας Κληρονομιάς.

Θα ακολουθήσει παρουσίαση των μνημείων αυτών από την Περιβαλλοντική ομάδα μέσα στις διδακτικές αίθουσες, με στόχο τη διάχυση της πολιτιστικής γνώσης στο μαθητικό περιβάλλον.