Αποτίμηση του έργου του Ομίλου

Η Δράση μας πραγματοποιήθηκε στο σχολείο  με θεωρητική  προσέγγιση της έννοιας του εθελοντισμού και βιωματικής Δράσης συγκέντρωσης και επίδοσης αναγκαίων τροφίμων και ειδών οικιακής χρήσης  σε συνανθρώπους μας και συγκεκριμένα στην κοινωνική κουζίνα ο “Άλλος  Άνθρωπος” καθώς επίσης και με εθελοντική συμμετοχή των μαθητών σε θέματα προστασίας του περιβάλλοντος.

Εντυπωσιακή ήταν η διάθεση των μαθητών για συμμετοχή σε αυτή τη Δράση,  η ομαδοσυνεργατικότητα, η  αλληλοβοήθεια,  η χαρά και η ικανοποίηση των παιδιών από την προσφορά τους στο έργο του εθελοντισμού. Μέσω αυτής της δράσης οι μαθητές δεν έμειναν απλοί και παθητικοί παρατηρητές, μετατράπηκαν σε άτομα της προσφοράς  και βοήθειας  στους συνανθρώπους μας, με σκοπό η δράση μας αυτή να αποτελέσει μια αισιόδοξη προοπτική για ένα καλύτερο αύριο.