Προετοιμασία για εγγραφή μαθητών της Γ΄ τάξης στο Λύκειο το επόμενο Σχολικό έτος 2022-2023

Αγαπητοί γονείς-κηδεμόνες των μαθητών της Γ’ Γυμνασίου

Χρειάζεται υπεύθυνη δήλωση (καλύτερα σε ηλεκτρονική μορφή μέσω gov-gr), στην οποία θα δηλώνετε την ακριβή διεύθυνση κατοικίας σας (οδός-αριθμός – περιοχή -Τ.Κ.) και θα τη συνοδεύετε με ανάλογο αποδεικτικό έγγραφο.

Σας υπενθυμίζουμε ότι η μόνιμη κατοικία των μαθητών αποδεικνύεται σύμφωνα με τα ακόλουθα δικαιολογητικά :

1) Απόδειξη λογαριασμού Δ.Ε.Κ.Ο.(όχι κινητό τηλέφωνο)

ή 2) Αντίγραφο εκκαθαριστικού της οικείας Δημόσιας Οικονομικής Υπηρεσίας (Δ.Ο.Υ.) ή η αντίστοιχη σελίδα της φορολογικής δήλωσης, στην οποία δηλώνεται η μόνιμη κατοικία του κηδεμόνα.

Επίσης, στην ίδια υπεύθυνη δήλωση, οι γονείς–κηδεμόνες των μαθητών πρέπει να δηλώσουν την ύπαρξη αδελφών με τα στοιχεία τους(ονοματεπώνυμο-σχολείο-τάξη φοίτησης), που φοιτούν ήδη σε σχολεία της ΔΔΕ Β ́ Αθήνας, ώστε να τοποθετηθούν τα αδέλφια στο ίδιο ή συστεγαζόμενο όμορο σχολείο. Εάν γνωρίζουν ότι οι μαθητές θα συνεχίσουν σε ΕΠΑΛ, καλό είναι να το δηλώσουν (όχι απαραίτητα)

*************** Προσοχή **************

Ο κηδεμόνας που θα υποβάλλει την υπεύθυνη δήλωση κατοικίας θα είναι αυτός ο οποίος  θα πραγματοποιήσει  την εγγραφή του μαθητή στο Λύκειο μέσω των δικών κωδικών taxisnet.

Η πληροφορία αυτή είναι απαραίτητη,  ώστε να τον καταχωρίσουμε στο πληροφοριακό σύστημα του σχολείου (myschool).